عکاسی در آتلیه کودک و نکاتی که باید بدانید

اگر مطالب قبلی ما را دنبال کرده باشید به خوبی می‎دانید عکاسی کودک کار حساسی است. سوژه این حوزه از عکاسی موجودات دوست‎داشتنی هستند که به دلیل ذات پویایی که دارند اندکی گرفتن ژست‎های خاص یا ثابت نگه داشتن آن‎ها سخت می‎شود. یک عکاس کودک باید صبر، حوصله و مهارت بالایی داشته باشد.

به همین علت بسیاری از والدین دوست دارند در کنار عکس‎های شخصی خود در آلبوم‎، تصاویری حرفه‎ای از لحظات زندگی کودکان خود قرار دهند در نتیجه به دنبال یک آتلیه کودک خوب می‎گردند. اما واقعا یک آتلیه کودک خوب باید چه ویژگی‎هایی داشته باشد؟ چه چیزی باعث متمایز کردن یک آتلیه کودک از یک آتلیه دیگر می‎شود؟ و عکاسان یک آتلیه عکاسی کودک حرفه‎ای چه تفاوتی با سایرین دارند؟

ما در اين مقاله مي خواهيم نکات مهمي در طراحي اتليه و عکاسي کودک به شما معرفي کنيم:

ابتدا بايد ويژگي هاي يک اتليه خوب را بدانيد

 • یک آتلیه خوب عکاسان حرفه‎ای را استخدام می‎کند که در زمینه عکاسی کودک تبحر دارند. آن‎ها باید بتوانند با کودک ارتباط دوستانه‎ای برقرار کنند و در زمان مناسب عکس دلخواه خود را از بین شیطنت‎های کودکانه او ثبت کنند. علاوه بر این، هنر و دقت عکاس تنها عوامل تاثیرگذار در زیبایی عکس کودک نیستند بلکه عکاس کودک باید به دکوراسیون و طراحی‎های گرافیکی خاصی دسترسی داشته باشد و یک آتلیه کودک خوب تمامی این امکانات را در اختیار او قرار می‎دهد.

 • در چنین آتلیه‎ای دکوراسیون‎های گوناگون و مناسب عکاسی کودکان در هر سن و سالی طراحی شده است. کودکان در این محیط در زمینه‎های فانتزی، کارتونی مختلفی قرار می‎گیرند تا حال و هوای عکس جالب‎تر شود.

 • یک آتلیه کودک حرفه‎ای چند روز قبل از عکاسی با والدین در مورد علایق کودک و شخصیت‎های کارتونی او سوالاتی می‎پرسند تا بتوانند در عکس‎ها زمینه‎هایی متناسب با آن قرار دهند.

 • اغلب اوقات از خانواده‎ها خواسته می‎شود اگر کودک آن‎ها لباس یا عروسکی متناسب با فضای عکاسی دارد، در زمان حضور در آتلیه با خود به همراه آورند. مثلا اگر کودک به یک ابر قهرمان علاقه دارد ممکن است عروسک‎، لباس خاص یا لوازمی از او داشته باشد که عکاس بتواند از آن‎ها در عکس کودک خود استفاده کند.

 • فضای طراحی آتلیه کودک به نحوی است که شرایط عکاسی از کودک را فراهم کند. ارتباط خوب با کودک توسط عکاس باعث می‎شود چهره آن‎ها در عکس‎ها خندان باشد و این فضای صمیمی تجربه عکاسی را متفاوت می‎کند.

 • فضای دلگیر یک آتلیه معمولی باعث می‎شود کودک احساس دلگیری کند و تنش در او شکل گیرد. در نتیجه عکاس نتواند عکس‎های خوبی از او بگیرد.

 • تجهیزات حرفه‎ای از جمله دیگر الزامات یک آتلیه عکاس است. فضای آتلیه باید نوردهی مناسبی داشته باشد چون اگر میزان نور کم باشد کودک احتمالا دچار خواب‎آلودگی می‎شود. در نتیجه یک آتلیه حرفه‎ای با فراهم‎سازی منابع نور مصنوعی فضای آتلیه را از نظر نورپردازی برای عکاسی آماده می‎کند.

 • حساس بودن کودک باعث می‎شود نسبت به تفاوت‎های دمایی واکنش شدیدی از خود نشان دهد که این قضیه در عکاسی از کودکان با سن کم بیشتر دیده می‎شود. در نتیجه دمای داخلی آتلیه باید به نحوی تنظیم شود که کودک دچار بی‎قراری نشود و آتلیه به سیستم‎های گرمایشی و سرمایشی مناسب مجهز باشد.

این روزها والدین به دنبال این هستند تا با انتخاب یک آتلیه تخصصی کودک، شرایط عکاسی اختصاصی و قابل قبولی را برای فرزند خود به وجود آورند تا از لحظات کودکی که هر لحظه در حال رشد است عکس‎هایی بگیرند و در آینده از دیدن آن‎ها لذت ببرند.

عکاسی در آتلیه

 • در عکاسی کودک رفتار عکاس تاثیر زیادی می‎گذارد. آتلیه‎ای موفق عمل می‎کند که افرادی را استخدام کند که به کودک امر و نهی نکنند و او را عصبانی نسازند. یک عکاس حرفه‎ای کودک از کوچکترین فرصت استفاده می‎کند و در حین ژست‎های طبیعی کودک از او عکس می‎گیرد و قطعا اگر تجهیزات مناسبی برای عکاسی و دکوراسیون مخصوص به آن فراهم شده است عکس بهتری گرفته می‎شود.

 • کارکنان آتلیه همگی باید رفتاری خوش و صبوری از خود نشان دهند تا موقعیت‎های ناب عکاسی به وجود آید.

 • باید توجه داشت طبیعت کودکان باعث می‎شود عکس‎برداری در فضای باز را به فضای بسته آتلیه کودک ترجیح دهند. علت آن روشنایی فضا و نور محیط است. در نتیجه یک آتلیه کودک حرفه‎ای با فراهم‎سازی فضایی روشن و دلباز و نوردهی مناسب شرایط مناسبی را فراهم می‎کند.

از پیش‎نیازهای عکاسی کودک استفاده از اسباب‎بازی، عروسک یا بالشت‎هایی با طرح‎های متفاوت و نرم است و قرار دادن کودک در بین آن‎ها سوژه جالبی به وجود می‎آورد و یقینا یک آتلیه حرفه‎ای تمامی این نکات را مد نظر قرار می‎دهد.

در کنار مهارت عکاس در عکاسی و تجهیزات آتلیه در فراهم‎سازی پس‎زمینه، دکور و سیستم‎های گرمایشی و سرمایشی باید به مرحله بعد از پردازش عکس هم اشاره کنیم که مهارت کارکنان یک آتلیه کودک خوب در کار با نرم‎افزارهای ویرایش عکس مانند فوتوشاپ است.

تخصص کار با فوتوشاپ یا سایر نرم‎افزارهای مربوطه باعث می‎شود عکس به یادماندنی‎تری از کودک شما ثبت شود. خلاقیت آتلیه کودک باعث می‎شود به عنوان مثال اگر کودک شما به آتش‎نشانی علاقه دارد علاوه بر این که به هنگام عکاسی لباس آتش‎نشان به تن او می‎کنند در مرحله ویرایش در کنار عکس لوازم ماشین آتش‎نشانی را نیز قرار می‎دهند تا عکس جذاب‎تری به وجود آید. علاوه بر این بعضی از ایده‎های عکاسی از کودک مسلتزم برخورداری از دانش بالایی از کار با نرم‎افزارهایی مانند فوتوشاپ است.

والدین پیش از مراجعه به آتلیه کودک باید چندین نکته را به خاطر بسپارند از جمله:

 • اگر کودک شما به لباس خاصی علاقه دارد حتما در زمان آمدن به آتلیه آن را به همراه خود داشته باشند.

 • برخی از کودکان وابستگی عاطفی خاصی نسبت به اسباب‎بازی‎های خود دارند و با دیدن آن‎ها به یک نوع حس امن عاطفی می‎رسند. سعی کنید در زمان مراجعه برای عکاسی آن‎ها را به همراه آورید تا کودک شما احساس امنیت بیشتری کند.

 • برای جلوگیری از خستگی کودک، حتما پیش از مراجعه حضوری تلفنی وقت بگیرید تا مجبور به معطل شدن به مدت طولانی در سالن انتظار نشوید.

یک آتلیه عکاسی کودک خوب شرایط لازم را دارد تا برای عکاسی از کودک شما با هماهنگی‎های قبلی در مراسم و جشن‎های شما شرکت کند و طراحی‎ها و دکوراسیون‎های مخصوصی را برای آن فراهم کند. خود محیط آتلیه انواع دکوراسیون‎های مختلف برای مناسبت‎های گوناگون مانند عید نوروز، تولد، جشن دندان، چهارشنبه سوری و حتی کریمس را دارد. شرایط نورپردازی و طراحی فضا به شکلی است که عکس‎ها با بهترین کیفیت ثبت شوند.

چنین آتلیه‎ای برای توافق نهایی در مورد ظاهر عکس‎ها حتما از نظرات والدین استفاده می‎کنند. آن‎ها می‎توانند پیش از مراجعه به آتلیه کودک در سایت آن‎ها با چند جستجو به ایده‎های قشنگی برای عکاسی کودک برسند تا آتلیه با فراهم‎سازی فضای مشابه بهترین عکس‎ها را بگیرد.

به علت حساس بودن دستگاه ایمنی کودکان در تمامی وسایل آتلیه کودک باید مسائل بهداشتی رعایت شده باشد.

کادر مجرب آتلیه کودک می‎داند کودک بعد از مدت زمانی خسته شود در نتیجه پس از چند مرتبه عکس گرفتن یک وقفه ایجاد می‎کند تا او یا استراحت کند یا چیزی بخورد. البته یک عکاس خلاق در همین لحظات می‎تواند عکس‎های جالبی از کودک بگیرد.

رفتار والدین نیز در آتلیه کودک تاثیر زیادی بر کیفیت عکس می‎گذارند. وجود آن‎ها برای افزایش سطح حس امنیت در کودک بسیار مهم است و آن‎ها با حضور خود باعث می‎شوند کودک رفتار دوستانه و صمیمی با عکاس برقرار کند، در نتیجه عکس‎های جذاب‎تری گرفته شود.

پس این سوال مطرح می‎شود که یک آتلیه کودک خوب چه فردی را باید به عنوان عکاس استخدام کند؟

شخصی که ویژگی‎های زیر را داشته باشد:

 • از کودکان در همان ژستی که دارند عکس‎های خوبی بگیرد، نه به حالتی که او می‎خواهد داشته باشند.

 • او قواعد ژست‎دهی خود را فراموش می‎کند و اگر فضای صحنه‎ای که ایجاد کرده است کامل نیست اعتنایی نمی‎کند چون می‎داند کودک ممکن است فکر کند کار اشتباهی انجام داده است و با رغبت سوژه عکاسی نشود.

 • یک عکاس خوب به دلیل آگاهی از روانشناسی کودک با زبان خود کودک با او ارتباط برقرار می‎کند.

 • عکاس یک آتلیه کودک حرفه‎ای می‎داند کمی مسخره‎بازی و کارهای خنده‎دار تاثیر زیادی در ثبت عکس‎هایی جذاب از کودکان دارد.

 • او عکس‎ها را از زاویه‎ای در سطح کودکان می‎گیرد و تا جای ممکن خود را در سطح آن‎ها قرار می‎دهد.

 • با طولانی کردن زمان عکاسی کودک را خسته نمی‎کند و وقفه‎هایی در نظر می‎گیرد.

اگر بخواهیم به عنوان جمع‎بندی ویژگی‎های یک آتلیه کودک خوب را بگوییم عبارتند از:

 • فراهم‎سازی فضای صمیمی و گرم برای این که کودک در آتلیه احساس غریبی نکند و با عکاس همکاری خوبی داشته باشد.

 • استخدام عکاسان حرفه‎ای و با حوصله که با روانشناسی کودک آشنا باشند چون ذات کودک انجام کارهایی است که احتمالا منطقی نیستند.

 • استفاده از تجهیزات حرفه‎ای مانند دوربین‎های مناسب که دوربین‎های مخصوص عکاسی کودک باید فلاش سر دوربین همراه با کفشک فلاش داشته باشند.

 • فراهم‎سازی سطح کافی از نور چه به صورت طبیعی چه با استفاده از ابزار نوردهی مختلف.

 • دکوراسیون جالب و استفاده از رنگ‎های شاد و کودکانه.

 • اقتصادی بودن قیمت‎ها نسبت به رقبا.

 • استفاده از نیروی متخصص برای ویرایش عکس‎ها که به خوبی بتواند با نرم‎‌افزارهای مربوطه کار کند.

 • تحویل عکس‎ها در سریع‎ترین زمان ممکن.

 

برای عکاسی در آتلیه کودک از فرزند شما پنج مورد مهم وجود دارد، رازهایی که ۹۹% از مردم دنیا نمی‌دانند.

شما باید در نظر داشته باشید که یک پرتره از فرزندتان ایجاد می‌شود. بااین‌حال، چیزهایی وجود دارد که باید قبل از اینکه فرزندتان در مقابل هر دوربینی قرار بگیرد، بدانید. زمانی که این مقاله را در  وب‌سایت ما به اتمام برسانید، شما تمام نکاتی که برای داشتن یک عکس عالی از فرزندتان نیاز است بدانید را متوجه شده‌اید- چیزی که برای همیشه برایتان ارزشمند خواهد بود. اگر عکاس شما یکی از این خصوصیات زیر را نداشته باشد، عکس کودک شما کمتر از چیزی که باید باشد خواهد بود. پس تقاضا کنید که عکاس شما  دز آتلیه کودک تمام  این موارد را انجام دهد.

 

۱# چیزهایی که عکاس شما در آتلیه کودک باید انجام دهد:

تقاضا کنید که عکاس تضمین کند شما عکس فرزندتان را دوست خواهید داشت.

اکثر عکاس‌ها این کار را نمی‌کنند. فقط تصور کنید که شما یک تصویر از فرزندتان ایجاد کردید که در آن دختر یا پسر شما نگاه طبیعی ندارد. عکس خوب بود اما نتیجه جذاب و دیدنی نبود. آیا باید هزینه آن را بپردازید؟ قطعاً نه! من شدیداً معتقدم که هیچ‌کس نباید برای عکسی که عالی نشده است، هزینه‌ای پرداخت کند. عکس‌ها برای شما کاملاً بی‌معنی خواهند بود مگر آنکه احساسات واقعی و شخصیت کودک شمارا نشان دهد. این تنها دلیل واقعی برای ایجاد پرتره از کودکان خواهد بود.بدیهی است، من کاملاً مطمئن هستم پرتره‌ای که من برای شما درست می‌کنم چیزی فراتر از حد تصور شماست. کاملاً مطمئنم که این عکس‌ها برای شما بسیار باارزش می‌شود- حتی اگر خانه شما در آتش بماند، آن‌ها را از خانه بیرون می‌کشید. این غرور نیست. من نمی‌توانم آن را تحمل‌کنم. نه، این باور کامل به توانایی‌های من است تا احساسات طبیعی و واقعی کودکان را در یک پرتره برخلاف هرکسی جلب کند. این چیزی ست که من زندگی‌ام را به آن اختصاص داده‌ام، و به همین دلیل نم توانم برای گرفتن عکس از کودکتان برای شما صبر کنم.

بنابراین، برای بازگرداندن، ضمانت من دو برابر شده است:

اگر با عکس‌های خود هیجان‌زده نشدید- اگر به هر دلیلی از آن‌ها راضی نبودید، من برای شما دو کار انجام می‌دهم:

اول- بدون پرداخت هزینه من دومرتبه از فرزند شما عکس می‌گیرم، مطمئن باشید هر چیزی که کامل نبوده اصلاح‌شده، بدون پرداخت یک سنت دیگر.

دوم- اگر من واقعاً در هیجان‌زده کردن شما ناتوان باشم – اگر نتوانم عکسی بسازم که شما آن را گرامی بدارید ، من هر پنی را که پرداخت کرده‌اید را برمی‌گردانم. شما هزینه‌ای برای عکس‌های خودپرداخت نمی‌کنید مگر آنکه خیلی آن‌ها را دوست داشته باشید.

اگر درنهایت من عکاس شما نبودم، کاملاً مطمئن باشید که عکاس در آتلیه کودک این تضمین سخت را به شما پیشنهاد بدهد. اگر آن‌ها حرفه‌ای و واقعاً در کارشان خوب باشند، باید کار خود را با ریسک کردن انجام دهند.

تمامي چیزهایی که عکاس شما باید در آتلیه کودک انجام دهد:

هیچ کودکی طبیعی و پرجنب‌وجوش در تصویر به نظر نمی‌رسد اگر عکاسش را نشناسد و به او اعتماد نکند. این‌یک واقعیت ساده است. علاوه بر آنکه عکس‌ها خیلی جذاب می‌شوند، فکر کنید چقدر برای کودکتان جلسه عکاسی سرگرم‌کننده می‌شود اگر عکاس دوستش باشد! این دقیقاً همان دلیلی ست که فرزند شما از عکس گرفتن لذت نمی‌برد. در حقیقت، اگر کودک شما سرگرم نباشد، عکس‌ها به‌اندازه کافی خوب نمی‌شوند.

این جلسه آشنایی تقریباً ۱۵ دقیقه زمان می‌برد. اما بعد از۱۵ دقیقه، شما و فرزندتان احساس راحتی  می‌کنید. هنگامی‌که عکاس کار اصلی را انجام دهم، حالت شما خوب، طبیعی خواهد شد. کاملاً مطمئن باشید که عکاس شما قبل از عکاسی با کودک شما ملاقات داشته و این کار بدون هزینه باشد. نمی‌توانم تأکید کافی داشته باشم که چه مقدار تفاوت ایجاد می‌شود.

چیزهایی که عکاس شما باید انجام دهد:

کاملاً مطمئن باشید که عکاس شما در آتلیه کودک یک کار خاص برای سرگرم شدن فرزند شما انجام می‌دهد و به شما حالات عالی برای ضبط شدن می‌دهد.

می‌بینید، زمان درگذراست … و هیچ‌وقت متوقف نمی‌شود.

اول، فرزند شما راه رفتن یاد می‌گیرد. سپس، دوچرخه‌سواری یاد می‌گیرد.بعدها گواهینامه رانندگی دریافت می‌کند. از دبیرستان فارغ‌التحصیلمی شود. ازدواج می‌کند. تشکیل خانواده می‌دهد.

این‌ها زمان‌های ارزشمند هستند، اگرچه همه‌چیز تغییر می‌کند، این لحظه‌ها را نباید از دست بدهید.

این را فراموش نکنید. شما می‌دانید زندگی چگونه است. ما چیزهای ما به تعویق می‌اندازیم، و قبل از آنکه متوجه شویم همه‌چیز تغییر کرده است. اگر زندگی شما هم به‌اندازه زندگی من مشوش باشد، سال پس از سال، ازآنچه می‌خاستید انجام دهید ناامید می‌شوید و هیچ‌وقت آن‌ها انجام نم دهید. پرتره‌ای از کودک شما-همانطور که او هم‌اکنون است- چیزی ست که شما سزاوار آن هستید.

شما در این لحظه چه می‌کنید؟ و چرا؟

تلفن را بردارید و با استودیو ما تماس بگیرید

وقتی شما تماس بگیرید، ما به‌طور خلاصه راجعه چیزی که شما نیاز است بدانید صحبت می‌کنیم. کمی از خودم خواهم گفت. به سؤالات شما در رابطه با چگونگی درست کردن پرتره از فرزندتان پاسخ می‌دهم- چیزهایی که در مقاله نمی‌توان بیان کرد. تماس طولانی نخواهد بود، اما یکی از مهم‌ترین تماس‌هایی که خواهید داشت.

 کارهايي که عکاس شما باید انجام دهد:

عکاس حداقل باید یک ساعت برای عکاسی از فرزند شما در آتلیه کودک زمان بگذارد.

این بسیار مهم است. بسیاری از عکاسان تلاش می‌کنند جلسات بیشتری در یک روز داشته باشند، آن‌ها برای هر کودک زمان کمتری اختصاص می‌دهند. میدانید متوسط زمانی که عکاس برای هر کودک اختصاص می‌دهد ۱۲.۵ دقیقه است؟ این دیوانگی ست!

عکاسی خوب از کودکان همانند یک غذای خوب در رستوران است : نمی‌توان باعجله آن‌ها انجام داد. عکاس همانند سرآشپز برای شما غذا آماده می‌کند. عکاس باید “ادویه‌های درست ” را به‌عکس اضافه و آن‌ها بهتر کند. این مقدار کمی صبر و مقداری زیادی تمرکز می‌خواهد. اگر عکاس شما بداند که ۱۵ دقیقه بعد مشتری بعدی می‌رسد، شما توجهی که سزاوار آن هستید را دریافت نخواهید کرد.

در حال حاضر ممکن است که یک ساعت کامل عکاسی طول نکشد. با این‌حال، ما در استودیو بامبو یک ساعت برای هر کودک رزرو می‌کنم. یعنی از جلسات فقط بیست دقیقه زمان می‌برد و یا تعداد عکس‌های گرفته‌شده بیشتر می‌شود، اما نکته مهم این است که زمان بیشتری از عکاسی بماند. به عکاس اجازه ندهید که در این مورد عجله کند. به یاد داشته باشید این‌ها خاطرات شماست، این به شما بستگی دارد که مطمئن شوید عکاستان به وظایفش در مقابل شما و فرزندتان عمل می‌کند. درنهایت کاملاً مطمئن باشید که عکاس شما حداقل یک ساعت زمان برای ایجاد تصویرهای عالی از فرزندتان وقت می‌گذارد.

 چیزهایی که عکاس شما باید به آن عمل کند :

اطمینان حاصل کنید که فرزند شما با استفاده از عروسک و یا حیوان خانگی موردعلاقه و یا اسباب‌بازی کاملاً احساس راحتی می‌کند.

من عاشق این قسمت هستم. می‌بینید،اینجا برای دو طرف سود دارد. این برای فرزند شما راحتی بیشتری فراهم می‌کند،همچنین، به‌عکس های پایانی سطح شخصی‌سازی جدیدی اضافه می‌کند. همان‌طور که می‌دانید، بچه‌ها عاشق آشنایی هستند. هیچ‌چیز مانند پتو امنیت آن‌ها را آرام نمی‌کند، آن‌ها عاشق این هستند دور خانه بچرخند، و یا به حیوان شکم پری که مادربزرگ برای تولد به آن‌ها هدیه داده ضربه بزنند، و یا به حیوان خانگی‌شان که مانند دوست است علاقه نشان دهند.

تصور کنید عکس‌های عالی در لحظاتی گرفته می‌شوند که کودک شما اجازه دارد با چیزی که بسیار به آن علاقه دارد بازی کند. بسیاری از پرتره‌های احساسی و خاطره‌انگیز که ما در استودیو بامبو خلق می کنیم لحظاتی است که کودک با اسباب‌بازی و یا حیوان علاقه‌اش و یا حتی جعبه موسیقی خانوادگی موردعلاقه‌اش بازی می‌کند. تقریباً همه‌ی بچه‌ها بهنگام بازی با وسایل مشخص به یک دنیای دیگر وارد می‌شوند. آن‌ها لحظاتی هستند که ما برایشان زندگی می‌کنم، و آن را برای شما ضبط می‌کنم.

درنهایت کاملاً مطمئن باشید که عکاس شما در آتلیه کودک اسباب‌بازی موردعلاقه فرزندتان در عکس‌ها ترکیب می‌کند.

چرا پرتره فرزندتان از هر چیز دیگری در منزل شما ارزشمندتر می‌شود :

آیا عکسی از کودکتان دارید که آن اندازه برای شما مهم باشد؟ حالا نمی‌خواهم درباره عکس فوری که خانواده‌ها در حین گردش می‌گیرند صحبت کنم. من درباره یک عکس عالی که توسط عکاس هنری گرفته‌شده صحبت می‌کنم. این عکس فقط حالت واقعی و شخصیت فرزند شمارا نشان نمی‌دهد بلکه،شمارا مغرور می‌کند که آن را در خانه خود با نمایش بگذارید.

هنوز دیر نشده است. این لحظه، همین الآن، می‌تواند برای بقیه‌ی عمر شما ثبت شود- برای شما تا با خانواده و دوستانتان به اشتراک بگذارید.

نیازی نیست که همین الآن تصمیم بزرگی بگیرید. شما مجبور به انتخاب عکاس خود نیستید- شما حتی مجبور نیستید که تصمیم بگیرید این زمان برای پرتره از کودک شما مناسب است. فقط همین الآن یک‌قدم کوچک برای ثبت شادترین لحظات کودک خود بردارید. بهترین پرتره از فرزند شما فقط یک تماس با شما فاصله دارد …