نکات مهم در طراحی مطب کودکان

اگر دکوراسیون مطب اطفال پاسخگوی نیازهای زیر باشد ، قطعا روند درمان تسهیل یافته و کودک حین درمان اذیت نخواهد شد.

دکوراسیون داخلی  مطب اطفال

رنگ: 

قطعا اولین نکته ای که در دکوراسیون باید به آن توجه شود.، رنگ است. رنگ یک اتاق می تواند کودک را دچار اضطراب و نگرانی نموده و ترس او را از پزشک افزایش دهد، یا برعکس در او آرامش ایجاد کند.

بنابراین  استفاده از رنگ های تند و انرژی زا نظیر قرمز و زرد و نارنجی گزینه مناسبی برای دکوراسیون مطب اطفال نیست.  البته گاهی لازم است برای تزئین بعضی  از قسمت های  اتاق از این رنگ ها استفاده کرد تا کودک سرگرم شود. اما دقت کنید رنگ های سرد و خنثی مثل آبی روشن ، سبز روشن ،بژ و سفید در ترکیب با رنگهایی مثل قهوه ای می توانند انتخابی ایده آل باشد.

در ضمن فراموش نکنیم که کودکان گاها با محیط های درمانی دیر مانوس می شوند. طراحی مطب اطفال اگر به صورت تخصصی انجام شود، می تواند فضا را برای کودک دلنشین تر کند.

بخش های مختلف طراحی داخلی محیطهای درمانی باید بتواند کودک را سرگرم کند. کودکان ممکن است با یک نقاشی دیواری ساده نیز به وجد بیایند.

  • نقاشی تصویر حیوانات در ارتفاع قد کودک روی دیوار های مطب

  • نور پردازی های رنگارنگ و متنوع  روی سقف مطب و اتاق پزشک

  •  قرار  دادن عکس طبیعت روی دیوارها

  • قرار گیری تصاویر خیالی مثل سفینه فضایی

در حالت کلی محیط های پزشکی و مطب  پزشکان  هیچگاه برای کودک جذاب و مطلوب نیست و حس خوبی به او منتقل نمی کند و کودک  معمولاً علاقه‌ای به حضور در این فضاها ندارد. برای افزایش جذابیت محیط های درمان که مختص کودکان هستند، باید متناسب با روحیه کودکان انجام شود، طراحی تاثیر فراوانی در کاهش استرس و اضطراب ناشی از محیط بر روی کودکان دارد، طراح برای دکوراسیون این  فضاها باید با استفاده از عوامل مختلف انرژی مثبت فضا را افزایش داده و مکانی دلنشین و جذاب برای کودک خلق کند..

برای عملی کردن این کار تنها آشنایی به اصول دکوراسیون کارساز نیست ؛ بلکه باید تا حدودی به روانشناسی کودک نیز واقف بود.

میز پذیرش، محل انتظار و  اتاق پزشک و … از جمله فضاهای پراز اضطراب هستند و این استرس بازتاب بیشتری بر روی کودکان نسبت به بزرگسالان دارد؛ اما همانطور که انرژی منفی از تاثیر بالایی برخوردار است، انرژی مثبت نیز در فضا به سرعت بر روی روان کودک موثر است. پس با استفاده از مواردگفته شده یعنی استفاده از فاکتورهای محیطی مثل رنگ و نحوه چیدمان می‌توان تمامی این محیط های تنش زا را به محیط هایی گرم و آرامش بخش تبدیل کرد. همچنین نمادهای کارتونی و کودکانه باعث می‌شود که کودک پس از ورود به محیط مطب احساس ترس نداشته باشد و حس نزدیکی با فضا در او ایجاد شود.. به عنوان نمونه مبلمانی که به شکل یک شخصیت کارتونی در آمده و یا میز پذیرشی که به صورت یکی از موجودات کارتونی طراحی شده باشد.

گروه معماری تخصصی زرافه با برخورداری از تیم اتاق فکر روانشناسی و بهره گیری از مهندسان با تجربه تلاش میکند، بهترین و خلاقانه ترین طرح ها را برای دستیابی به محیطی آرامش بخش برای کودکان  در اختیار جامعه ی پزشکی قرار دهد تا علاوه بر رضایت و همراهی کودکان، افزایش روند بهبودی و کاهش طول دوره ی درمان را تامین کند.