اسکی را انتخاب کنیم

اسکی یکی از پرطرفدارترین ورزش‌ها در کشورهایی است که دارای آب و هوای سرد هستند. وقتی صحبت از این ورزش پرطرفدار به‌میان می‌آید، اگر تاکنون این ورزش را تجربه کرده باشید، تماس فرح‌بخش هوا با صورت و حرکت سریع برف از زیر چوب اسکی به یادتان خواهد آمد.
آیا ورزشی را سراغ دارید که حتی از بالای تپه‌ها هم احساس سلامتی و نشاط به شما ببخشد؟ آیا ورزش اسکی آن‌قدر که ما تصور می‌کنیم، خوب و مفید است؟ پاسخ، مثبت است؛ البته خوب‌بودنِ آن بستگی به سطح مهارت شما و دنبال‌کردنِ آن به‌صورت حرفه‌ای دارد.


 

سکی آلپاین
اسکی آلپاین، ترکیبی از تمرینات استقامتی و مقاومتی است که تأثیر شگفت‌انگیزی بر روی قلب و گردش خون دارد؛ همچنین عضلات پایین‌تنه به‌خصوص پاها و لگن را کاملاً درگیر می‌کند. در این نوع ورزش، فرد از روی تپه‌ها و کوه‌های برفی سُر می‌خورد. تفاوت آن با اسکی شمالی، این است که در آلپاین، پاشنه پای فرد باید روی چوب ثابت بماند. اسکی سرعت
اسکی سرعت نیز یکی از رشته‌های اسکی آلپاین است که برای سلامتی قلب مفید بوده و از لحاظ سختی و اثری که روی سیستم قلبی و عروقی می‌گذارد با ورزش‌هایی مانند دوچرخه‌سواری سرعتی و قایقرانی برابری می‌کند.
در این نوع، افراد مسیر طولانی‌تر را با سرعت بیشتری نسبت به دیگر مسابقات می‌پیمایند، به صورتی‌که گاهی اوقات سرعت آن‌ها به ۱۵۰ کیلومتر در ساعت هم می‌رسد! بدون شک، سُرخوردن از میان برف، آن هم با سرعت زیاد، ضربان قلب را به‌شدت بالا خواهد برد.
فواید ورزش اسکی
به‌طور کلی اسکی پرش، صحرایی یا سرعت، همگی ورزش‌هایی با فواید متابولیسمی ـ هوازی هستند که موجب بهبود مقاومت انسولین، ترکیب بدنی و میزان متابولیسم گلوکز می‌شوند. همچنین ورزش اسکی باعث کاهش فشار و چربی خون، تقویت رگ‌های خونی (باز شدن شریآن‌ها) و سلامت سلول‌ها خواهد شد. گرفتگی شریان‌ها یکی از عوامل و فاکتورهای اصلی در بروز بیماری‌های قلبی و آلزایمر به‌شمار می‌رود.

زندگی به سبک زرافه
 


تمرینات اینتروال
یکی دیگر از فواید ورزش اسکی، اینتروال‌بودن آن است که باتوجه به فصل زمستان، علاقه‌مندان زیادی به این رشته ورزشی روی آورده‌اند. چرا این ورزش را اینتروال در نظر گرفته‌اند؟(با تمرینات HIIT در کمترین زمان بیشترین کالری را بسوزانید) به این خاطر که ۲۰ ثانیه تا ۱۵ دقیقه روی تپه‌ها و کوه‌ها اسکی‌سواری می‌کنید، سپس استراحتی خواهید داشت تا دوباره به تپه برگشته و ورزشتان را از سر بگیرید. همین سبک ورزش که ابتدا چند دقیقه‌ای سخت تمرین می‌کنید و سپس چند دقیقه استراحت دارید و نفسی تازه می‌کنید، فواید بسیار زیادی دارد؛ مثلا باعث افزایش عمر مفید شده و سطح تناسب اندامتان را بهبود خواهد بخشید. (برنامه ورزشی تناسب اندام دوهفته‌ای)
نکات پایانی
همان‌طورکه می‌بینید، فواید این ورزش به قدری زیاد است که هرچه نام می‌بریم، تمام نمی‌شود! یکی دیگر از فواید دیگرش این است که با افزایش تعادل و ثبات، به مرور زمان احتمال آسیب‌دیدگی را کاهش می‌دهد. اسکی، فقط به‌عنوان یک ورزش جذاب در هوای آزاد و برای فصل زمستان به‌شمار نمی‌رود، بلکه علاوه‌بر مفرح‌بودن، فواید بسیار زیادی از نظر فیزیکی و ذهنی به‌دنبال دارد. البته دقت داشته باشید که چربی‌سوزی در هوای سرد، سرعت بیشتری خواهد داشت.
اگر در این ورزش، تمام نکات ایمنی و مراقبتی را رعایت کنید، از همه فواید آن بهره‌مند خواهید شد؛ وگرنه آسیب‌دیدگی، برخورد با درختان یا سقوط از کوهستان، همه احتمالاتی است که می‌تواند سلامتی شما را تهدید کند.
پیست‌های اسکی ایران به اندازه تمام مردم جا برای لذت بردن از برف‌های مرغوب دارند! بنابراین توصیه می‌کنیم اگر امسال نتوانستید به پیست‌های بین‌المللی سری بزنید از سرمای زمستان که گفته می‌شود پربرف و سخت خواهد بود استفاده کنید و لذت سُرخوردن بر دامنه‌های برفی را در ایران تجربه کنید.
 
پیست اسکی دیزین
دیزین نه تنها مهم‌ترین پیست اسکی ایران است، بلکه معتبرترین پیست اسکی در کل خاورمیانه به شمار می‌رود. این پیست که در شمال تهران قرار گرفته، اولین پیست اسکی در ایران است که از طرف فدراسیون جهانی اسکی مورد تائید برای برگزاری مسابقات رسمی شناخته شد و عنوان بین‌المللی به خود گرفت.
 
شیب مسیر مناسب، طول مسیر، محل برگزاری مسابقات و امکانات رفاهی این پیست همه و همه در حد و اندازه‌های بین المللی هستند. برای اسکی در دیزین باید راهی کوه‌های شمالی تهران و منطقه گاجره شوید. جایی در فاصله 123 کیلومتری از مسیر جاده چالوس و 71کیلومتری شمشک. دیزین 3 تله کابین، 2 تله سیژ، 7 تله اسکی بشقابی و 1 تله اسکی چکشی دارد.
 ارتفاع این پیست بین 2650 تا 3600 متر است و بهترین زمان اسکی در آن اوایل آذرماه تا اواخر اردیبهشت ماه است. در این پیست 2هتل و 19 کلبه و 5رستوران وجود دارد و بنابراین می توانید روی سفرهای جمعی طولانی تری حساب کنید.
 
پیست اسکی شمشک
پیست شمشک بعد از دیزین، دومین پیست اسکی بزرگ ایران است. این پیست در 57 کیلومتری شمال شرق تهران قرار گرفته و فاصله کمی با روستای شمشک از توابع رودبار قصران شهرستان شمیرانات دارد. برای رسیدن به پیست اسکی شمشک می‌توانید از مسیرهای لشکرک، زردبند و کرج، گچسر (فقط در فصل تابستان) استفاده کنید. بلندترین نقطه پیست 3050 متر و پست‌ترین نقطه آن 2550 متر است.
در پیست اسکی شمشک دو دستگاه تله‌سیژ، دو دستگاه تله‌اسکی بشقابی و دو دستگاه تله‌اسکی چکشی وجود دارد. همچنین این پیست مجهز به نورافکن زرد است که به شما این امکان را می‌دهد که تا نیمه‌های شب اسکی کنید. بهترین زمان اسکی در این پیست معمولا از اوایل آذر تا اواسط فروردین است. این پیست هم دو هتل دارد و 4 رستوران که یکی از آنها در قله قرار گرفته است و چشم انداز زیبایی به

شما می دهد.


 زندگی به سبک زرافه
 

پیست اسکی توچال
توچال نزدیک ترین و شلوغ ترین پیست تهران است که در پایان خیابان ولنجک و در 3 کیلومتری میدان تجریش در منطقه شمیرانات قرار دارد. این پیست 3خط تله‌کابین و سه خط تله‌سی‌یژ و یک خط تله اسکی دارد که روی هم رفته طول آنها به 7500 متر می‌رسد و با طولانی‌ترین تله کابین‌های دنیا رقابت می‌کند.
 
این مجموعه 3 پیست مجزا دارد که اولی در قله، دومی در دامنه غربی و سومی در ایستگاه هفتم به پنجم قرار دارد. پیست اسکی قله یا ایستگاه هفتم از پائین قله توچال یعنی در ارتفاع 3850 متری شروع شده و به هتل می‌رسد. جایی در ارتفاع 3550 متری. طول پیست 1200 متر است و یک تله سـی یژ (دوپل مایر) و یک تله اسکی در آن کار می‌کند. این پیست با توجه به ارتفاعی که دارد، همزمان با پیست اسکی سبلان در استان آذربایجان برفگیر می‌شود و بیش از هشت ماه در سال قابل بهره برداری است.
 پیست اسکی ایستگاه هفتم که در دامنه غربی قرار دارد هم مناظر بی نظیری را از کوه‌هـای اطـراف به شما نمایش می‌دهد. مسافت این پیسـت 900 متـر است که بالاتـــرین نقطـه آن 3750 متر و پائیــن ترین نقطـه آن 3550 متر ارتفاع دارد. در این پیست یک تله سی یژ پومادر برای حمل و نقل اسکی بازان در نظر گرفته شده است.
 مسافت پیست اسکی ایستگاه هفتم به پنجم هم حدود 5500 متر است که بلندترین نقطه آن در ارتفاع 3750متری و پایین ترین قسمت آن در ارتفاع 2940 متری در ایستگاه پنجم قرار دارد.
 پیست توچال یکی از مجهزترین پیست های کشور به شمار می رود که در آن باشگاه تنیس، باشگاه تیر و کمان، باشگاه بانجی جامپینگ و اسکیت، باشگاه پینت بال و امکان کوه نوردی و پیاده روی وجود دارد.
 
پیست اسکی آبعلی
پیست اسکی آبعلی قدیمی‌ترین پیست اسکی ایران است که در نزدیکی شهر آبعلی در 75 کیلومتری تهران و در جاده هراز قرار گرفته است. آبعلی پنج پیست اسکی‌ دارد که در هر کدام از آن‌ها امکاناتی مثل تله‌کابین و تله‌اسکی به چشم می خورد. در این پیست همچنین زمین‌ تنیس، سوارکاری، پرش و کایت، هتل، سه رستوران و محل کمک‌های پزشکی وجود دارد.
 
پیست اسکی دربندسر
پیست اسکی دربندسر را می توان جدیدترین پیست اسکی تهران دانست که در سال 1361 در قالب یک شرکت خصوصی راه اندازی شد. برای استفاده از این پیست باید به 60 کیلومتری شمال شرقی تهران در روستای دربندسر سفر کنید تا بتوانید از اواسط آذر تا اواخر فروردین در آن اسکی کنید. این پیست هر روز هفته باز است و با داشتن یک مدرسه اسکی مجهز و حرفه‌ای می‌تواند خدمات خوبی به شما ارائه دهد.
 
پیست دربندسر یک تله سیژ و دو تله اسکی چکشی دارد و ارتفاع پایین ترین نقطه آن 2600 متر و بلندترین نقطه آن 3050 متر است. دره «تلتنگه» هم که در شمال دربندسر قرار دارد، در تیرماه هر سال فرصت خوبی برای اسکی در اختیار شما قرار می‌دهد.